Organizátori konferencie sa rozhodli osloviť medicínskych odborníkov a zdravotnícky manažment, ktorí môžu v podobe prezentácií, panelových diskusií a komponovaných dialógov formulovať svoje poznatky a klásť si navzájom otázky.

Konferencia bude príspevkom k diskusii o telemedicínskych riešeniach dostupných na Slovensku. Zároveň sa vytvorí priestor pre definovanie ťažiskových bodov rozvoja telemedicíny z hľadiska manažmentu, financovania, legislatívy a najmä z hľadiska poskytovania medicínskej starostlivosti v reálnom prostredí.

Organizátori predpokladajú, že sa im podarí naformulovať aj výzvu smerovanú centrám tvorby strategických rozhodnutí a dosiahnuť tematizovanie telemedicíny ako jedného z dôležitých smerov rozvoja praktickej medicíny. Konferencia prinesie množstvo zaujímavých tém, s ktorými Vás prevedie moderátor Richard Fides.

Mgr. Richard Fides, MBA
MODERÁTOR

Richard je nielen majiteľom profesionálnej komunikačnej agentúry, ale aj hlavným vedúcim tímu zodpovedného za projekty v zdravotníctve. Aktívne sa angažuje v Onko Aliancii Slovensko ako kľúčovej organizácii, ktorej cieľom je zavádzanie personalizovaného zdravotníctva, AI a telemedicíny na Slovensku, najmä v oblasti onkológie. Medzi jeho kľúčové úspechy v oblasti systémových zmien v slovenskom zdravotníctve patrí projekt manažmentu pacientov po cievnej mozgovej príhode. Okrem iného je aj zakladateľ odborných komunikačných platforiem, ktorých cieľom je nastaviť zrkadlo slovenskému zdravotníctvu a otvorene diskutovať o systémových zmenách v slovenskom zdravotníctve.

Účasť spíkrov na konferencii bude z oblastí:

  • tvorcovia rozhodnutí z prostredia riadenia zdravotníctva,
  • telemedicínski lídri z nemocničnej aj ambulantnej sféry zdravotnej starostlivosti, zdravotných poisťovní, poskytovateľov zdravotných a sociálnych služieb
  • a všetci tí, ktorých zaujíma budúcnosť zdravotníctva a telemedicíny na Slovensku.

MUDr. Vladimír Dvorový, MPH.
PREZIDENT SLOVENSKEJ SPOLOČNOSTI PRE TELEMEDICÍNU A DIGITÁLNE ZDRAVIE

Vyštudoval Univerzitu Karlovu – Lekársku fakultu v Hradci Králové. Pracoval ako lekár so špecializáciou interná medicína v nemocnici na lôžkovom oddelení. V roku 2010 sa stal riaditeľom trebišovskej nemocnice a o sedem rokov neskôr riaditeľom novopostavenej michalovskej nemocnice. Neskôr začínal stavbu nemocnice na Boroch a viedol sieť nemocníc a polikliník ProCare a Svet zdravia. Spolu s kolegami pripravil a zaviedol veľa rôznych inovatívnych postupov, ktoré sa stávajú štandardom – plávajúce lôžka, triage, robotické dávkovanie liekov. Pripravili tiež zaujímavé projekty na podporu mladých zdravotníkov, zvyšovanie bezpečnosti pacienta a zlepšenie prostredia v nemocniciach.

MUDr. Vladimír Baláž, PhD.
PREDSEDA VÝBORU NR SR PRE ZDRAVOTNÍCTVO

Prednosta Urologickej kliniky SZU FNsP FD Roosevelta Banská Bystrica, hlavný odborník MZ SR pre urológiu. Dlhé roky pracoval vo vedení FNsP FD Roosevelta Banská Bystrica (námestník pre LPS, riaditeľ nemocnice). Hlavným centrom záujmu sú inovácie, telemedicína, robotická chirurgia (vedúci Centra robotickej chirurgie v Banskej Bystrici) a transplantačná medicína (vedúci Transplantačného centra vo FNsP FDR Banská Bystrica). Od roku 2012 poslanec Národnej rady SR a od roku 2023 predseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo.

Ing. Miriam Lapuníková, MBA
GENERÁLNA RIADITEĽKA ROOSVELTOVEJ NEMOCNICE V BANSKEJ BYSTRICI

Miriam Lapuníková je absolventkou Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici - Odbor verejná ekonomika a správa/manažment zdravotníctva. Po ukončení štúdia krátko pôsobila v zahraničí. Následne sa zamestnala vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica, kde pracovala najskôr na pozícii referentky učtárne a neskôr ako jej vedúca. V roku 2010 sa stala ekonomickou námestníčkou. Od roku 2014 pôsobí na pozícii štatutárneho orgánu nemocnice. Od toho času sa nemocnica viacnásobne umiestnila na popredných pozíciách v nezávislom hodnotení nemocníc. Pani Ing. Lapuníková , MBA uprednostňuje tímovú prácu a procesné riadenie s orientáciou na pacienta, kde prostredníctvom zavádzania inovácií vidí cestu, ako zvyšovať kvalitu poskytovania zdravotnej starostlivosti.

Ing. Katarína Vladár Lešková, MBA.
RIADITEĽKA SEKCIE NÁRODNÉ CENTRUM ZDRAVOTNÍCKYCH INFORMÁCIÍ

Vyštudovala Národohospodársku fakultu Ekonomickej univerzity v Bratislave so špecializáciou: Makroekonomická analytika a prognostika. Takmer 20 rokov strávila vo vedúcich pozíciách národných aj medzinárodných spoločností so zameraním na stratégiu rozvoja biznisu v kategórii 18 až 400 miliónov EUR v rôznych odvetviach, vrátane Verejnej správy, IT/TELCO, FMCG, WHS & RETAIL v regióne CEE zahŕňajúcom CZ, SK, HU, PL. Viedla tak rôznorodé medzinárodné tímy a projekty, ktoré boli najmä v poslednej dekáde zamerané na digitálnu transformáciu biznisu. Vo verejnej správe viedla štyri roky združenie DEUS zameriavajúce sa na digitalizáciu samosprávy ako výkonná riaditeľka. Aktívne sa podieľala na príprave národných IT stratégií a dokumentov v oblasti Verejnej správy (NKIVS) a agendy Smart Cities & Regions.

Petra Zappe
MISIA ZDRAVIA - VÝSKUMNÁ A INOVAČNÁ AUTORITA (VAIA)

Študovala medzinárodný obchod na Ekonomickej univerzite v Bratislave a medzinárodné vzťahy na Fakulte sociálnych vied na Karlovej univerzite v Prahe. Viac ako 6 rokov pôsobila v Americkej obchodnej komore v SR ako senior policy manager v oblasti zdravotníctva a inovácií, kde manažovala a koordinovala viaceré projekty pre podporu systémových reforiem. V minulosti pôsobila ako konzultantka pre Ministerstvo inovácií v Brazílii v oblasti redukcie chudoby a socioekonomického rozvoja znevýhodnených urbánnych komunít.

Ing. Ľuboš Petrík
VICEPREZIDENT SLOVENSKEJ SPOLOČNOSTI PRE TELEMEDICÍNU A DIGITÁLNE ZDRAVIE

Ing. Ľuboš Petrík vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Na rôznych pozíciách v IT sektore pôsobí viac ako 25 rokov. Rozvoju digitalizácie, špeciálne v oblasti zdravotníctva, sa venuje posledných 8 rokov. Aktuálne koordinuje neformálny tím expertov, ktorého cieľom je akcelerácia zavedenia telemedicíny do bežnej zdravotnej starostlivosti na Slovensku. 

MUDr. Anna Vachulová, PhD.
KARDIOLÓG A VICEPREZIDENTKA SLOVENSKEJ HYPERTENZIOLOGICKEJ SPOLOČNOSTI

Je kardiológ, pracuje na Kardiologickej klinike LFUK a Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave. Jej hlavným expertným zameraním je diagnostika a manažment srdcového zlyhávania, artériovej hypertenzie, arytmií. Je viceprezidentkou Slovenskej hypertenziologickej spoločnosti. Sústreďuje sa na zlepšenie manažmentu artériovej hypertenzie na Slovensku.

Ing. Norbert Schellong, MPH
RIADITEĽ NEMOCNICE HAVÍŘOV

Je riaditeľom Nemocnice Havířov v Moravskosliezskom kraji a pôsobí vo viacerých medzinárodných organizáciách zameraných na vedecko-technický rozvoj. Angažuje sa v projektoch súvisiacich s telemedicínou, podieľa sa na zavedení nových diagnostických metód súvisiacich s aplikáciou telemedicíny. Je členom Medzinárodnej asociácie pre telemedicínu a členom vedeckej rady Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Je spoluautorom stratégie elektronizáce zdravotníctva v Čechách. V zdravotníckom zariadení, ktoré vedie, sa mu darí plniť stanovené strategické ciele a nemocnicu dostal v rámci krajských nemocníc na špičku čo do technologickej úrovne, kvality zdravotnej starostlivosti ale aj komunikácie a proklientského přístupu. Česká manažérska asociácia mu udelila titul „Manažér roka“.

Mgr. Peter Smolík
RIADITEĽ ÚSEKU ZDRAVOTNÝCH PRODUKTOV A SLUŽIEB ZDRAVOTNEJ POISŤOVNE UNION

Peter Smolík je od roku 2019 zodpovedný za tému eHealth v Union zdravotnej poisťovni, v roku 2023 sa stal riaditeľom úseku Zdravotných produktov a služieb. Jeho práca zahŕňa stratégiu zdravotných benefitov, produktov a služieb v oblasti dostupnosti zdravotnej starostlivosti. Modernizácia a digitalizácia zdravotníctva je jeho poslaním, a verí, že pokrok v tejto oblasti je kľúčom k lepšiemu zdravotnému systému pre všetkých pacientov.

MUDr. Jozef Lacka, PhD., MBA
DIABETOLÓG, VEDECKÝ SEKRETÁR SLOVENSKÁ DIABETOLOGICKÁ SPOLOČNOSŤ

MUDr. Jozef Lacka, PhD., MBA je lekár so špecializáciu v odbore diabetológia, poruchy metabolizmu a výživy a tiež v odbore endokrinológia. Pôsobí v Ambulancii pre diabetes, poruchy metabolizmu a výživy v neštátnom zdravotníckom zariadení JAL, s. r. o., v Trnave. Podieľa sa na vedeckej činnosti, je prvým autorom a spoluautorom kníh, vedeckých publikácií publikovaných v domácich aj zahraničných časopisoch. Od roku 2001 prednáša pre Zväz diabetikov Slovenska. Pôsobí ako odborný garant časopisu DiaZdravie a člen redakčnej rady  Edukačný portál Lekár SDiA, Nové lieky.

Mgr. Ing. Roman Mužik, PhD. MSc.
MANAŽÉR ODBORU STRATÉGIE ZDRAVOTNÁ POISŤOVŇA DÔVERA

Je manažérom odboru stratégie a inovácií v zdravotnej poisťovni Dôvera. Vyštudoval fyzioterapiu, verejnú politiku, riadenie ľudských zdrojov a manažment v zdravotníctve. Má 15 ročné skúsenosti v zdravotníctve na rôznych pozíciách. Je autorom alebo spoluautorom viac ako 150 vedeckých a odborných publikácií. Predmetom jeho záujmu je hlavne zdravotná politika, telemedicína a programy riadenej zdravotnej starostlivosti pre chronicky chorých pacientov.

MUDr. Pavol Martanovič
MEDICÍNSKY RIADITEĽ - RUŽINOVSKÁ POLIKLINIKA

Vyštudoval lekársku fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. Pracoval v Detskom kardiocentre, kde sa špecializoval na liečbu porúch srdcového rytmu v detskom veku. Od roku 2005 sa venuje manažmentu neštátnych zdravotníckych zariadení. Niekoľko rokov pôsobil aj vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni ako krajský, neskôr prevádzkový riaditeľ. V súčasnosti je medicínskym riaditeľom v spoločnosti Ružinovská poliklinika, a.s..

prof. Ing. Radovan Hudák, PhD.
TECHNICKÁ UNIVERZITA KOŠICE

Venuje sa pedagogickému procesu a vedeckovýskumnej činnosti. ktorá je zameraná na medicínsku aditívnu výrobu a implantáty a implantológiu, ktorá predstavuje mimoriadny prínos v oblasti vedy a techniky pre aditívnu výrobu poréznych implantátov na mieru technológiou priameho laserového sinterovania kovového prášku zo zliatiny titánu. Absolvoval viaceré odborné stáže, okrem iného na Univerzite v Gente v Belgicku (2002), v Bialystoku v Poľsku (2006) a UIC v Chicagu v USA (2006). Výsledky vedeckovýskumnej činnosti publikuje v indexovaných zahraničných databázach WoS a SCOPUS a v roku 2016 získal ocenenie za výskum, vývoj a aditívnu výrobu implantátov na mieru s poréznou štruktúrou a prípravu procesu ich implementácie do klinickej praxe.

Ing. Michal Mičjan, PhD.
SLOVENSKÁ TECHNICKÁ UNIVERZITA BRATISLAVA

Michal získal v roku 2019 titul PhD. na Fakulte elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. V súčasnosti zastáva pozíciu vedúceho Oddelenia polovodičových technológií a telemedicíny, kde vedie výskumné a vývojové projekty zamerané na inovácie v oblasti polovodičových technológií, elektroniky a telemedicíny. Je autorom viacerých vedeckých publikácií a zároveň pôvodcom niekoľkých patentov a úžitkových vzorov. V roku 2023 bol ocenený ako Vedecká osobnosť STU v kategórii Mladý vedec za svoje významné príspevky vo vedeckom výskume a vedení výskumných a aplikačných projektov na národnej aj medzinárodnej úrovni.

doc. MUDr. Štefan Tóth, PhD., MPH, FESC
KARDIOlÓG

Vyštudoval Lekársku fakultu Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, kde ukončil aj PhD. štúdium. Má bohaté skúsenosti nadobudnuté ná stážach na renomovaných klinikách v Nemecku, Holandsku, Českej republike. Okrem bohatých klinických skúseností má aj znalosti v oblasti základného ako aj aplikovaného výskumu v oblasti preventívnej medicíny, akútnej medicíny, srdcového zlyhávania, športovej medicíny, digitálneho zdravia, telemonitoringu a umelej inteligencie.

Ing. Jakub Jamnický, MPH
DIGITAL HEALTHCARE ADVISORY

V zdravotníckom IT psôobí od r. 2003 a má bohaté skúseností s konsolidáciou nemocníc s technologickým dlhom. Prednáša Informačné systémy v zdravotníctve ako hosť na FIT STU BA, odborník na komunikačné štandardy v medicíne. Pôsobil 6 rokov ako klinický IT riaditeľ holdingu Penta Hospitals International (SK/CZ/PL). Navrhol IT koncepciu Nemocnice Novej Generácie BORY a bol členom projektového tímu od roku 2017 až po uvedenie všetkých častí do prevádzky.